Az esszenciális aminosavak olyan szerves vegyületek, amelyeket a szervezetünk nem képes előállítani – ellentétben a nem esszenciális aminosavakkal -, így azokat a táplálékainkból kell fedezni. Építőköveik a szerveknek, szöveteknek, energiaforrásként működnek, továbbá részt vesznek a bioszintézisben, valamint az ingerületátvivő anyagok szállításában.
Az esszenciális aminosavak elengedhetetlenek a szervezet normál működéséhez, részt vesznek a tápanyagok felszívódásában, az energiatermelésben, és a sejtregenerációban is.
Az esszenciális aminosavak forrásai
Minden általunk elfogyasztott fehérje – származzon az akár állati vagy növényi forrásból – aminosavakból épül fel. A táplálékokkal vagy mesterséges forrásból bevitt fehérjéket a szervezet az emésztés folyamatán keresztül elemeire bontja (aminosavakra), majd hasznosítja a test különböző területein.
Az esszenciális aminosavak legjobb forrásai az állati fehérjék közül a húsok, a halak, a tenger gyümölcsei, a tojás, a tejtermékek, illetve a növényi táplálékok közül valamennyi esszenciális aminosavat tartalmazza a szója, a quinoa és a hajdina.
Az egyéb növényi fehérjék, mint a diófélék, a magvak, a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonák nem komplex fehérjék, vagyis nem tartalmazzák mind a 8 aminosavat, így fogyasztásuknál figyelmet kell fordítani a megfelelő párosításra.
Az esszenciális aminosavak tökéletes összhangja
Ha nem áll rendelkezésünkre elegendő mennyiségű esszenciális aminosav, annak következményeképp az alábbiakat tapasztalhatjuk: például izomvesztést, fáradtságot, gyenge immunrendszert és lassabb sebgyógyulást, valamint hatással lehet az idegrendszer működésére és a hormonális egyensúlyra is. Hosszú távú hiányuk akár kognitív funkciók romlásához, növekedési problémákhoz és mentális egészségromláshoz is vezethetnek.
A fehérjék különböző funkciókat látnak el az emberi szervezetben: biztosítják az izomzatot, enzimrendszereket és különböző hormonokat. A fehérjeszintézishez pedig esszenciális aminosavakra van szükség, amelyek nélkülözhetetlenek a sejtmegújulás és a regeneráció szempontjából. Különösen fontos szerepet játszanak a sérülések utáni gyógyulási folyamatokban, valamint az izomnövekedésben és az izomerő fenntartásában.
Esszenciális aminosavak szükségesek a hormonok termeléséhez és az egyensúly fenntartásához is. A tirozin fontos szerepet játszik a pajzsmirigy hormonok előállításában, míg a fenilalanin részt vesz a dopamin- és az adrenalin szintézisben.
Jótékony hatásai közé sorolható a sejtek gyógyulása és a szövetek újjáépítése. Különösen a leucin, izoleucin és valin nevű elágazó láncú aminosavak (BCAA-k) fontosak az izom gyógyulásban és az izomkárosodás megelőzésében.
Az aminosav hatása az étvágy szabályozásában és a teltségérzet kialakításában is fellelhető. A tirozin és a fenilalanin segíthetnek csökkenteni az étvágyat és javítani az anyagcserét, amelyek fontosak lehetnek a súlykontroll szempontjából.
Az esszenciális aminosavak létfontosságúak az egészség megőrzésében, nélkülük a szervezetünk nem tud megfelelően működni. Fontos, hogy a megfelelő fehérjeforrásokból változatos étrendet alakítsunk ki, amely biztosítja a test számára szükséges aminosavakat, különösen, ha valaki növényi étrendet követ. Az esszenciális aminosavak fontosságának megértése hozzájárulhat ahhoz, hogy tudatosabban figyeljünk a fehérjebevitelünkre, ami hosszú távon segíthet az egészség fenntartásában és a jó közérzet megőrzésében.